کابینت ملامینه

شاید بتوان گفت ام دی اف، تحولی شگرف در دکوراسیون خانه، به‌خصوص آشپزخانه ایجاد کرد. بسیاری، حسرت داشتن آشپزخانه‌ای با کابینت چوبی در همه عمر در دلشان داشتند، اما ام دی اف این موضوع را حل کرد. چگونه؟ استفاده از متریالی که به شما این امکان را می‌داد تا کابینتی با ظاهر چوب داشته باشید. کابینت ملامینه، که برخی آن را به نام ام دی اف ساده، یا همان ام دی اف می‌شناسند، در بین کابینت‌های ام دی اف اقتصادی‌ترین نوع کابینت آشپزخانه است. در اکثر خانه‌های ما ایرانی‌ها کابینت ملامینه کار شده است.

کابینت ملامینه چیست؟

احتمالاً همه کابینت ام دی اف را می‌شناسند، اما شاید لفظ ملامینه تا حدودی برایمان آشنا باشد. ملامینه نوعی روکش است که با چسب، فشار و حرارت بر صفحه ام دی اف ساده اعمال می‌شود. این روکش، در طرح‌ها و رنگ‌های مختلفی در بازار عرضه می‌شود. بسیاری کابینت ملامینه را با لفظ کابینت ام دی اف ساده یا کابینت ام دی اف می‌شناسند.
همان‌طور که گفتیم، روکش‌های ملامینه در طرح‌ها و رنگ‌های مختلفی در بازار عرضه می‌شوند. احتمالاً، احتمالش نزدیک به صفر باشد که شما طرح و رنگی از کابینت‌های ملامینه را در نظر داشته باشید و مشابه آن را پیدا نکنید.

انواع کابینت ملامینه

کابینت ملامینه بر اساس نوع روکش ملامینه اعمالی بر آن به سه دسته کلی تقسیم می‌شود.

کابینت ملامینه براق

همان‌طور که از نام کابینت ملامینه براق پیداست، سطح این کابینت‌ها نسبتاً براق است، اما این نکته را در نظر داشته باشید که میزان براقیت این نوع کابینت‌ها با کابینت هایگلاس قابل‌مقایسه نیست. درهرصورت سطح براق این کابینت‌ها نکات منفی خودش را نیز دارد. سطح براق کابینت ملامینه، مقاومت سطح این کابینت‌ها را در برابر خط و خش، لکه و کثیفی کاهش می‌دهد.

کابینت ملامینه مات

این نوع کابینت‌ها سطحی کاملاً مات دارند و خاصیت بازتاب نور در آن‌ها پایین‌تر از کابینت ملامینه براق و هایگلاس است.

کابینت ملامینه کتان

این نوع کابینت ام دی اف نیز سطحی مات و زبر دارد و روی سطح آن یک ظاهر بافت مانند دارد که در تصویر زیر آورده شده است. این نوع کابینت‌ها در برابر خط و خش، لک و کثیفی مقاومت بیشتر نسبت به کابینت ملامینه براق دارند.

نقاط ضعف و قوت کابینت ملامینه

زمانی که از ام دی اف برای کابینت آشپزخانه خود استفاده می‌کنید باید این موضوع را در نظر بگیرید که کابینت ام دی اف خواص مثبت و منفی‌ای دارد. در ادامه نقاط مثبت و منفی ام دی اف برای شما آورده شده است.

مزایای ام‌دی‌اف
 1. ام‌دی‌اف یک انتخاب اقتصادی و مقرون‌به‌صرفه در مقابل چوب است. شما می‌توانید این محصول را بسیار ارزان‌تر از چوب خریداری کنید.
 2. با انتخاب ام‌دی‌اف به حفظ منابع طبیعی و درختان کمک می‌کنید.
 3. ام‌دی‌اف تحت تأثیر دمای محیط تغییر شکل نمی‌دهد.
 4. تنوع روکش ام‌دی‌اف بسیار بالاست که اگر بگوییم قابل‌شمارش نیست بی‌راه نگفته‌ایم از روکش‌های ملامینه گرفته تا کاغذهای دکوراتیو و روکش چوب طبیعی و…
 5. اتصال قطعات ام‌دی‌اف بسیار آسان است.
 6. ام‌دی‌اف در برابر قارچ و حشرات مقاوم است.
 7. شکل دادن و برش زدن ام‌دی‌اف دقیق و راحت است.
معایب ام‌دی‌اف
 1. در صورت شکسته شدن، ام‌دی‌اف قابلیت ترمیم و چسبندگی ندارد.
 2. آب می‌تواند به‌راحتی در آن نفوذ کند و باعث متورم شدن و پوسیده شدن آن شود.
 3. روکش ام‌دی‌اف در برابر اشیاء تیز مقاوم نیست و خط و خش موجود در سطح آن قابل‌ترمیم نیست.
 4. ام دی اف در برابر حرارت مقاومتی زیادی از خود نشان نمی‌دهد.

همچنین استفاده از کابینت ملامینه نیز مزایا و معایبی دارد که در ادامه به بررسی آن پرداخته می‌شود:

مزایای کابینت ملامینه
 1. قیمت
 2. کابینت ملامینه اقتصادی‌ترین نوع کابینت ام دی اف است
 3. تنوع در طرح و رنگ: ملامینه یکی از روکش‌های پرکاربرد و پرمصرف کشور است، بنابراین بازار خوبی دارد، درنتیجه تنوع طرح و رنگ این نوع کابینت بسیار بالاست.
 4. مقاومت در برابر خط و خش: کابینت ملامینه نسبت به کابینت هایگلاس مقاومت بالاتری در برابر خط و خش از خود نشان می‌دهد، از طرفی نسبت به کابینت لمی گلاس مقاومت کمتر نسبت به خط و خش از خود نشان می‌دهد.
 5. مقاومت در برابر نور خورشید: روکش ملامینه نسبت به روکش‌های پی وی سی مقاومت بالاتری در برابر نور خورشید از خود نشان می‌دهد.
 6. عدم نمایش لکه و کثیفی: کابینت ملامینه نسبت به هایگلاس لک و کثیفی را کمتر از خود نشان می‌دهد.

 

معایب کابینت ملامینه
 1. مقاومت در برابر حرارت: روکش ملامینه، نسبت به کابینت لمی گلاس مقاومت کمتر نسبت به کابینت لمی گلاس از خود نشان می‌دهد.
 2. ظاهر ساده (اما شیک): کابینت ملامینه زیبایی و درخشندگی کابینت هایگلاس و لمی گلاس را ندارد. همچنین همچون کابینت ممبران فضایی کلاسیک برای آشپزخانه ما تداعی نمی‌کند اما کابینت ملامینه ظاهری شیک و ساده دارند که باسلیقه برخی سازگار است.
قیمت کابینت ملامینه

همان‌طور که گفتیم، کابینت ملامینه ارزان‌ترین نوع کابینت ام دی اف است، البته کابینت ملامینه با قیمت‌های متفاوتی در بازار عرضه می‌شود. تفاوت کیفیت مواد اولیه دلیل این تفاوت قیمت‌هاست. کابینت‌های ام دی اف با قیمت‌های پایین (که معمولاً از ضایعات نیشکر تولید می شوند) بوی بدی از خود ساطع می‌کنند. علاوه بر این موضوع متریال به‌کاررفته در این کابینت‌های ام دی اف بی‌کیفیت، به‌طوری است که پس از مدت کوتاهی استفاده، درب‌ها اصطلاحاً خودشان را ول می‌کنند و زیبایی خود را از دست می‌دهند. دلیل این موضوع چگالی پایین مغز ورق‌های ام دی اف است که مورداستفاده قرارگرفته است. بنابراین هنگام خرید کابینت ام دی اف دقت لازم را داشته باشید و صرفاً قیمت اعلام‌شده را معیار سنجش قرار ندهید.

LinkedIn
LinkedIn
Share
Instagram
Telegram
WhatsApp